Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada, diğer ülkelere kıyasla kanada öğrenci vizesini daha zor vermektedir. Öğrencilere %54 oranında ret cevabı verildiği  de göz önünde bulundurulursa vize başvurusuna gitmeden önce Kanada konsolosluğunun istediği belgeleri tam olarak hazırlamak gerekir. Bu belgelerden en önemlisi de finansal olarak Kanada’da yaşayabileceğinizi gösteren belgedir. Bu, bankaya yatırılmış bir miktar para olabilir. Eğer bankaya yatırılmış bir paraysa bunu mutlaka konsolosluğa kanıtlamanız gerekir. Banka hesap cüzdanı, maaş bordrosu ile kanıtlayabilirsiniz. Kanada’ya gitmeden en az bir ay önce vize işlemlerinizin başlamış olması gerekir, çünkü vize işlemleri genellikle uzun sürer.

Kanada öğrenci vizesi için yalnızca Ankara’dan başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz, posta yoluyla da başvuru yapabilirsiniz ancak bu süreci daha da uzatacaktır. Konsolosluğa sunacağınız evraklar Kanada’ya gitme sebebinizi, neden İngilizce öğrenmek istediğinizi ve neden özellikle Kanada’da öğrenmek istediğinizi ve Kanada’daki eğitiminiz boyunca giderlerinizi nasıl karşılayacağınızı kanıtlayıcı şekilde olmalıdır.

Kanada Öğrenci Vizesiyle ilgili bilgi almak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.


Kanada Öğrenci Vizesi İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanada’ya öğrenci vizesi almanın en büyük koşulu, eğitim sonrasında Türkiye’ye kesin dönüş yapacağınıza dair kanıtlarınızın olmasıdır. Ayrıca sabıka kaydınızın olmaması, 6 aydan uzun eğitim süresi için sağlık raporunuzun olması, Kanada’da eğitim aldığınız süre boyunca finansal açıdan masraflarınızın karşılanacak durumda olduğunun kanıtlanması, göçmen olarak Kanada’ya yerleşme niyetinizin bulunmadığını kanıtlamanız gerekmektedir.
Ayrıca eğitiminiz bitene kadar geçerli olacak pasaport, dört adet beyaz fonlu son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, tam olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu, aile bilgi formu (18 yaşından küçük olanların muvaffakatname almaları gerekmektedir), öğrenim ve iş geçmişi formu, vize ücreti, neden bu eğitimi almak istediğinizi gösteren niyet mektubu, diploma veya öğrenci belgesi (son mezun olunan okuldan alınmış ve çevirisinin yapılmış olan), evli olanlar için eş ve çocuk bilgileri, mali durum belgeleri, çalışmıyorsanız ailenizin veya size finanse edecek kişilerin mali durum belgeleri gerekmektedir. Başvuru formları İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmalıdır.

KISA DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ

6 aydan daha kısa sureli eğitim alacaklar için SX 1 vizesi gerekmektedir. Bu vize aynı zamanda giriş vizesidir ve pasaportunuza etiket olarak basılır. Bu vizede genellikle tek giriş hakkı tanır. Ancak ABD’ye giriş yaparsanız, Kanada vizeniz tek girişli olsa bile tekrar Kanada’ya girebilirsiniz. Quebec eyaletinde öğrencilik yapmak istiyorsanız, öğrenci vize başvurunuza ilave olarak Quebec’e de vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. CAQ sertifikanız postayla size Quebec den gönderilecektir.

Vize işlemleri ve vize başvurusu için ofisimizi arayıp randevu aldıktan sonra ziyaret ediniz.